Унікальний заповідник Горгани – це дуже специфічний гірський масив Українських Карпат, який не сплутаєш з жодним іншим. Гори Горгани - це численні сірі кам’яні розсипи, вкриті жовто-зеленкуватим лишайником та дрібним мохом, лежать майже на кожній вершині. Ну а таких горганських стежок, переплетених корінням, та грибних мохових лісів, мабуть, більше ніде не існує…

Горгани (в перекладі з румунського слова "gоrgan" означає "курган") – це один із найбільш заліснених і найменш обходжених карпатських гірських масивів, що розташований на території двох областей – Івано-Франківської та Закарпатської.

Найвища та найвідоміша вершина Горганського масиву – г. Велика Сивуля (1836 м). Не менш популярними серед любителів активного відпочинку є Мала Сивуля (1818), Ігровець (1804), Висока (1803), Братківська (1788), Гропа (1763), Довбушанка (1754), Грофа (1748), Попадя (1740), Ведмежик (1735), Паренки (1735), Молода (1723), Стримба (1719), Чорна Клева (1719), Дурня (1709), Боревка (1694), Буштул (1691), Яйко-Ілемське (1679), Короткан (1679), Поленський (1674), Берть (1666), Синяк (1665), Яйко-Перегінське (1595), Горґан Ілемський (1587), Хом'як (1542) та ін.

Особливість Горганських гір

Горганські гори – це досить своєрідний масив, зі своїми особливостями. Масив характеризується не надто великими висотами (в сер. 1400-1500 м), однак – значними перепадами між ними.

Практично у всіх вершин дуже стрімкі схили, вкриті мішаними листяними, ялицевими та буковими лісами. Гребені хребтів і верхівки гір в більшості випадків безлісі, вкриті жовтими кам’яними розсипами, які, поза будь-яким сумнівом, є справжньою візитівкою Горган.

Ще одна особливість Горганського масиву у його надзвичайній мальовничості. І справді, за хороших погодних умов з хребтів та з вершин відкриваються неймовірні краєвиди на Карпати та частину Прикарпаття.

Кам’яні розсипи роблять гори Горгани незвичайними та унікальними. З плином часу на каменях наростає жовтуватий лишайних та дрібний мох, зелено-коричневого кольору, що разом створюють враження якогось космічного, позаземного походження тих каменюк.

Варто зазначити, що у дощ чи густий туман, "горганське космічне каміння" стає дуже слизьким, тому при переходах в таких умовах треба бути особливо обережним и виважувати кожен крок. А ще краще, якщо прогнозують негоду в найближчі дні, то краще утриматися від такого походу.

Говорячи про заповідник Горгани не можливо не згадати про "коханий" туристами жереп – густі зарості дикої гірської сосни, майже неприступного чагарникового криволісся. Висота кущів досить різна – від 1 м до 2-3 м. Жереп на горганському масиві є майже на всіх хребтах та вершинах, тому про це варто пам’ятати при плануванні походу і брати з собою відповідне взуття та одяг, щоб мінімізувати кількість подряпин та не підвернути ногу на переплетених корінням жерепу стежках.

Гори Горгани облюблені туристами

На території Горган дуже багато маркованих маршрутів, і щороку їх кількість активно росте. Тому гіди та рятувальники рекомендують не шукати на свою 5-ту точку пригод, не планувати і не прокладати свої маршрути, а скористатися саме промаркованими та перевіреними. А беручи до уваги круті спуски та чисельні кам’яні розсипи, які в негоду можуть стати просто непрохідними і дуже небезпечними для життя та здоров’я, то краще все ж таки скористатися порадами досвідчених туристів та дотримуватися маркованих стежок.

Найкращий час для походів у гори Горгани – літо та перша половина осені: весною на деяких схилах аж до початку червня лежить сніг, а у другій половині осені починаються затяжні дощі. Ну, а про зиму вже не будемо згадувати, оскільки глибина снігового покриву може сягати 2-х метрів, а то і більше, що майже унеможливлює рух.

Завдяки стрімким схилам, кам’яним розсипам, густим дрімучим лісам та заростям жерепу Горгани не випадково вважаються одними із найменш доступних карпатських гірських масивів. Мабуть саме тому тут можна досить часто зустріти диких тварин – кабанів, оленів, косуль, вовків чи навіть ведмедів.

Відпочинок в Горганах

Вважається, що саме через важкодоступність Горган сюди щороку з’їжджається величезна кількість любителів активного відпочинку та прихильників екстремальних видів спорту. Через особливості ландшафту, тут щороку проходять захоплюючі гірські перегони "Gorgany Race". Учасникам змагань потрібно за 30 годин подолати 90 км, до того ж на шляху зустрічаються усілякі природні перешкоди – крижана вода, високі стіни, стрімкі спуски і т.д.

На території Горганського масиву проживають в основному гуцули та бойки. Це привітні та добрі люди, гостинні господарі, які завжди радо зустрінуть гостей та запропонують зручні котеджі та садиби, проведуть екскурсії по горах, познайомлять з місцевим побутом та звичаями.

Слідкуйте за нашими новинами та підписуйтеся на сторінку Karpaty Rocks у соцмережі Facebook.

Додати новий коментар

Вас також може зацікавити:Ще більше цікавого
Долучайся до нас на Facebook
Підписатись

Групи блогу: